Co je powerbanka | Jak vybrat powerbanku | Nabídka powerbank | Příslušenství k powerbankám

Jak vybrat správnou powerbanku

Výběr správné powerbank

Pří výběru správné Powerbanky je třeba dbát na několik kritérií, které výrazně ovlivňují vlastnosti každého takového zdroje. Na prvním místě vždy stojí kapacita. Ta může být v rozmezí od slabších 1500mAh až po ultra vysokokapacitní desetitisícové baterie. Dalšími kritérii může být například velikost powerbanky, hmotnost, počet výstupů či různé další vychytávky jako kontrolní led diody, solární dobíjecí články atd.
Pojďme se nyní podívat konkrétněji, co je tedy potřeba zohlednit při výběru takové powerbanky.

Kapacita

Powerbanky se vyrábějí ve velkém kapacitním rozmezí. Od těch nejslabších, které slouží spíše jako poslední záchrana až po ty vysokokapacitní dobíjecí stanice. Výhodou méně kapacitních powerbank jsou jejich rozměry a váha, které většinou bývají minimální. Co se týče kapacity, je to už horší.
Nejmenší powerbanky s kapacitou okolo 1500mAh dobijí telefon většinou do 50% v závislosti na jeho užívání, protože při přenosu energie dochází vlivem odporů v konektorech a kabelech ke ztrátám a energie využitelná z powerbanky je asi 70%. Pro jedno plné dobití telefonu je ideální Powerbanka s alespoň 2x - 3x vyšší kapacitou než má vaše baterie. Příklad: Pro dobití 2200mAh baterie je vhodné pořídit Powerbanku s kapacitou okolo 5000mAh. Při užívání telefonu dochází totiž k mnohem vyššímu odběru energie, a tak je třeba i vyšší kapacita. Lze tedy pořídit záložní zdroje různých kapacitních rozmezí. V závislosti na kapacitě takové powerbanky se samozřejmě mění i její cena. Kapacita však není jediný faktor, dle kterého se lze rozhodovat pro tu správnou. Pojďme se podívat dál.

Kapacita powerbanky

Hmotnost

Váha jednotlivých Powerbank může být opět velice rozdílná, a tak je třeba dbát při výběru i na tento parametr. Pokud hodláte záložní zdroj užívat pro jednodenní výlety jako záchranu při vybití, hodí se powerbanky s nižší hmotností, které však většinou nedisponují příliš velkou kapacitou, a jsou tak opravdu krajním řešením při krátkodobém vzdálení od elektřiny jako již zmiňované jednodenní tůry, výlety apod. Těžší powerbanky bývají zpravidla vysokokapacitní a s jejich hmotností narůstají i rozměry, takové zdroje se hodí spíše na dlouhodobější řešení, pro jejich velkou kapacitu lze mobilní telefon dobít i několikrát na jedno nabití powerbanky.

Hmotnost powerbanky

Výstupy

Na powerbankách se nachází většinou jeden USB výstup, do kterého zapojíte příslušný nabíjecí kabel s konektorem kompatibilním s vaším mobilním přístrojem. Větší a dražší powerbanky však mohou disponovat i kombinací více USB výstupů a lze tak nabíjet i více zařízení najednou. Především pak většina USB výstupů dává 1A, ale to nemusí pro zařízení s vyšším odběrem stačit, proto také dražší modely mají i USB výstup 2,1A, což se hodí např. pro výkonnější mobily, tablety a větší zařízení

Výstupy powerbanky

Velikost

Rozměry samotné powerbanky úzce souvisí většinou i s její hmotností, kapacitou i cenou. Větší powerbanky bývají zpravidla těžší, dražší, ale disponují vyšší kapacitou. Menší záložní zdroje fungují spíše jako cestovní krizové nabíječky, vhodné na krátkodobé výlety či podobné akce.

Velikost powerbanky